تنظیم مودم Netis-DL4311

 مودم نت ایز (Netis-DL4311)

مودم نت ایز 4311 داری چهار پورت شبکه یک پورت تلفن و تک انتن می باشد. کارت وایرلس آن از سری N  می باشد.از جمله ویژگیهای این مودم می توان به حالت اتصال آن به شبکه علاوه بر مدل ADSL مدل اتصال بوسیله کابل شبکه بر روی پورت شماره چهار (LAN/WAN)  نیز اشاره کرد.

 

 

 

 

 

برای تنظیم مودم ابتدا یک صفحه  مرورگر FireFox را بازنمایید. سپس در نوار آدرس  IP Address مودم که در زیر مودم نوشته شده است را تایپ نمایید. تا صفحه لاگین مودم همانند شکل زیر نمایان شود.

در صفحه لاگین نام کاربری و رمز عبور را  guest  وارد نمایید و سپس  Login  را انتخاب نمایید.

در صفحه زیر گزینه  Start را انتخاب نمایید.

در صفحه زیر گزینه Next   را انتخاب نمایید.

در صفحه  DSL-Setting  گزینه مورد نظر را مطابق اعلام سرویس دهنده انتخاب نمایید. این تنظیمات در شبکه آسیاتک  VPI=0 , VCI=35   می باشد.

در صفحه ISP Connection Type نوع اتصال به شبکه را انتخاب نمایید. چنانچه قصد دارید مودم به صورت اتوماتیک وصل شود گزینه  PPPoE/PPPoA را انتخاب و یا می خواهید خود شما به صورت دستی به اینترنت وصل شوید گزینه  Bridge Mode را انتخاب نمایید. ددقت نمایید با انتخاب  Bridge Mode تلفن همراه و تبلت شما قادر به اتصال به اینترنت نمی باشند.

 در این قسمت چنانچه در قسمت قبل نوع کانکشن را PPPoE/PPPoA  انتخاب کرده باشید می تواند نام کاربری و رمز عبور تحویلی از شرکت سرویس دهنده را تحویل و در کادر مشخص وارد نمایید.

 در قسمت Wireless Setting  تنظیمات وایرلس مودم را انجام دهید.  حالت  Access Point  نشان دهنده فعال یا خاموش بودن وایرلس مودم شما می باشد. SSID نشان دهنده اسم وایرلس و  Broadcast SSID  نشان دهنده مخفی یا عدم مخفی بودن نام وایرلس مودم شما می باشد.حتما در قسمت  Password  رمز عبور حداقل 8 کاراکتر حروف و اعداد و علامتهای خاص را وارد نمایید.

 در صفحه زیر Next  را بزنید.

  در صفحه زیر گزینه  Close را بزنید. اکنون مودم شما تنظیم شد.

 

 

* تنظیمات وایرلس  :

* برای انجام تنظمیات وایرلس و یا تغییر اسم وایرلس , رمز و یا مخفی کردن اسم شبکه وایرلس به سربرگ Setup  و سپس  WLAN مراجعه نمایید. در منوی WLAN  در قسمت Basic  در مقابل کادر SSID می توانید نام شبکه وایرلس را تغییر دهید. برای بالا بردن  امنیت مودم در منوی  Security  حتما   Encryption  را بر روی  WPA2(AES) تنظیم نمایید و در قسمت رمز, رمز عبوری با حدقل 8 کاراکتر که پیشنهاد می شود ترکیبی از حروف , اعداد , و کاراکترهای خاص باشد را وارد نمایید. سپس بعد از تغییر هر کدام از گزینه های بالا حتما تغییرات را ذخیره نمایید. (Applay Change)

* برای مخفی کردن نام شبکه وایرلس ایتدا  Setup->WLAN->Advanced را انتخاب و  گزینه  Broadcast SSID  را به حالت Disable  تغییر دهید و سپس تنظیمات را ذخیره نمایید.

 

 * غیر فعال کردن حالت دسترسی راه دور به مودم. برای بالا بردن امنیت مودم بهتر است در صورت عدم نیاز به این گزینه آنرا غیر فعال نمایید. به این صورت به سر برگ  Firewall  و سپس   منو   ACL  و سپس Remote Access   را انتخاب نمایید.  می توانید همانند تصویر زیر دستری از طریق Web , Telnet  را و همچنین Ping  شدن مودم را فعال و یا غیر فعال نمایید. دقت نمایید در صورت فعال کردن دسترسی در حال Web , Telnet  حتما رمز عبور پیشفرض را همانند منوی قبلی تغییر دهید.

 * فعال کردن حالت DMZ.

چنانچه در شبکه داخلی خود از دوربین تحت شبکه و یا سرور خاصی استفاده می کنید و در هر صورت نیاز دارید از IP Public خریداری شده خود بر روی یک سیستم خاص استفاده نمایید, به فعال کردن حالت DMZ نیاز دارید. به این صورت مثلا شما یک عدد IP را خریداری نموده اید. مودم شما به چند عدد سیستم داخلی و یا دوربین متصل می باشد. شما با فعال کردن DMZ به صورت مستقیم با وارد کردن IP خود در خارج از شبکه خودتان مثلا تحت شبکه جهانی اینترنت به دوربین و یا دستگاه مورد نظر به صورت ریموت وصل می شوید .

مثال :

IP Address Modem ADSL  : 192.168.1.1

IP Address PC1 :  192.168.1.2

IP Address PC2 : 192.168.1.3

IP Address Server Local : 192.168.1.254

 در مثال زیر ما می خواهیم از راه دور به سرور با IP Address :  192.68.1.254 دسترسی داشته باشم. ابتدا یک عدد  IP  اختصاصی از سرویس دهنده خود خریداری می نماییم. سپس همانند تصویر زیر

وارد مودم می شویم. و مسیر  Advanced->NAT->DMZ را انتخاب می کنیم. در قسمت  DMZ Host IP Address  آدرس IP  سرور که  192.168.1.254 می باشد را وارد و گزینه  Applay Changes   را انتخاب تا تنظیمات ذخیره شود. به این صورت می توانیم از راه دور به دسترسی های دلخواه بر روی سرور با وارد کردن IP  اختصاصی خریداری شده داشته باشیم.*نکته*: بهتر است که تنظیمات DHCP  مودم را طوری انتخاب نماییم که  IP Address  سرور و یا دستگاهی که می خواهیم به آن دسترسی داشته باشیم در رنج آن نباشد و در واقع آدرس را به صورت دستی خودمان وارد نماییم.

 

 

 

 

 * تهیه و تنظیم : فرزاد رضائی منش , اینترنت ساحل *

 


چاپ